Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Skowronek ( Alauda arvensis)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: skowronkowate (Alaudidae)
gatunek: Skowronek ( Alauda arvensis)
Charakterystyka/ morfologia
Nieco większy i masywniejszy od wróbla. Przebywające na ziemi ptaki często stroszą pióra na czubku głowy na kształt czubka. Ubarwienie maskujące , w barwach ziemi, upodabniające go do barwy siedliska w którym występuje. Dorosłe mają na grzbiecie ciemne plamki, spód ciała jasny z podłużnymi kreskami na piersi. Ogon biało obrzeżony. Młode mają na wierzchu rysunek łusek. Obie płci podobne do siebie, choć samiec bywa dwa razy cięższy od samicy. Długość ciała 18 - 19 cm, rozpiętość skrzydeł 30 - 36 cm, waga 25 - 55 g. Gatunek wędrowny. Przylot w końcu lutego, odlot do listopada. Spotykany także zimą, zwłaszcza w zachodniej Polsce, gdzie część populacji zimuje.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla tereny rolnicze, zwłaszcza pola uprawne, łąki i pastwiska. Zręcznie biega po ziemi. Wiosną można obserwować śpiewające w locie samce, które trzepocząc w miejscu skrzydłami , wznoszą się wysoko nad ziemię. Śpiew trwa około 2 minut. W okresie lęgowym żywią się owadami i innymi małymi bezkręgowcami, natomiast przez pozostałą część roku zjadają nasiona i liście roślin.
Rozwój osobniczy
Samce przylatują na lęgowiska wcześniej od samic i zajmują terytoria. Ptaki stanowiące parę , łączą się nieraz na kilka sezonów. W obronie terytorium pary przeganiają się nawzajem w niskim locie nad ziemią. Wyprowadza w roku do dwóch lęgów. Gnieździ się na ziemi, zazwyczaj w trawie. Samica wije je w małym zagłębieniu w ziemi ze źdźbeł trawy, cienkich korzonków i niewielkiej ilości włosia końskiego. Brązowe, gęsto plamkowane jaja w liczbie od 3 do 5 wysiaduje przez 12 - 14 dni tylko samica. Nielotne pisklęta opuszczają gniazdo w 8 – 11 dniu życia i choć uzyskują zdolność do lotu w 2 tygodnie od wyklucia, przez pewien czas pozostają jeszcze pod opieką obojga dorosłych.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula