Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Śpiewak (Turdus philomelos)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: drozdowate (Turdidae)
gatunek: Śpiewak (Turdus philomelos)
Charakterystyka/ morfologia
Mniejszy od kosa, a z upierzenia przypomina paszkota od którego jest także mniejszy. Oliwkowobrązowe z wierzchu i szary na spodzie , z płowożółtym nalotem na bokach i piersi i pomarańczowo żółtym kolorem pokryw podskrzydłowych ukazywanych w locie. Czarne plamki, które występują na spodniej części ciała są u niego drobne i nie zlewają się w większe plamy. Młode sa na wierzchu ciemno łuskowane. Przesiadują na drzewach., samce zwykle na ich szczycie. Po ziemi poruszają się skacząc. Długość ciała 22 - 24 cm, rozpiętość skrzydeł 33 - 36 cm, waga 60 - 80 g . Wędruje , głownie nocą. U nas spotykany od marca do października.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje lasy, zadrzewienia śródpolne i miejskie parki. Podczas wędrówek pojawia się wśród polnych i nadwodnych zakrzaczeń i na terenach otwartych pojedynczo lub w niewielkich grupach. Żywi się drobnymi bezkręgowcami, oraz nasionami i zielonymi częściami roślin. Ślimaki zjada w charakterystyczny sposób. Najpierw rozbija ich muszle, uderzając nimi o kamień, następnie , przez powstały otwór wyciąga je, a przed samym połknięciem wyciera o podłoże. Szukając pożywienia często przerzuca opadłe liście.
Rozwój osobniczy
W ciągu sezonu wyprowadza dwa lęgi. Gniazdo, zbudowane z gałązek, traw i liści i wylepione błotem zmieszanym z odchodami zwierząt i próchnem, zakłada na drzewie, blisko pnia lub na gałęzi krzewu. 3 do 5 jaj składane są od kwietnia, a ich wysiadywaniem zajmujecie tylko samica. Pisklęta wykluwają się jednocześnie zwykle po kolejnych 2 tygodniach uzyskują zdolność do lotu. Do tego momentu opiekują się nimi oboje rodzice.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.